Afsnit 006 - Søvn, del 2. Den menneskelige og lavpraktiske vinkel

Trident Mind Podcast🔱 - En podcast af Christian Nielsen ⎮ Trident Mind

Kategorier:

I dette afsnit tager vi en mere menneskelig og lavpraktisk vinkel på søvnen, og prøver at fjerne dén dårlige samvittighed mange af os oplever, når det gælder søvn.

 En ven sagde følgende til mig for nogle dage siden: 

“Din podcast om søvn dukkede op i mit feed den anden dag, men jeg orkede ikke at lytte til afsnittet, fordi jeg vidste at jeg ville få dårlig samvittighed “ 😂👍

 Jeg tror han rammer den spot-on med den udtalelse!

 Men nu er det ikke min mission nødvendigvis altid at give folk det de GERNE vil høre, men det de BØR høre……

 Men jeg lytter naturligvis, og har derfor valgt i del 2 om søvnen, at gøre det lavprakatisk og mere menneskeligt, om du vil.  

8 timers søvn om natten er ofte utopi i livets bølgedale, så derfor arbejder jeg selv med en 80/20 % tilgang til de fleste ting:

 80 % af tiden prøver jeg at gøre det så godt som muligt, for så at kunne slappe mere af de sidste 20 %.  Det gælder både kost, motion, livet og så naturligvis søvn.

 Velkommen til et (menneskeligt) afsnit om søvn, men hvor vi også må kigge os selv i øjnene og indse at……vi lider under konsekvenserne af vores handlinger. Også når det gælder søvnen….😉